Ostatnio słyszałem, że gminy nie mogą pobierać opłat za parkowanie samochodów w soboty. Wiem jednak, że taka praktyka jest stosowana. Czy działania gmin są zgodne z prawem?

Ostatnio słyszałem, że gminy nie mogą pobierać opłat za parkowanie samochodów w soboty. Wiem jednak, że taka praktyka jest stosowana. Czy działania gmin są zgodne z prawem?

Ustawa o drogach publicznych przewiduje, że korzystający z dróg publicznych zobowiązani są  do ponoszenia opłat za postój pojazdów samochodowych w strefie płatnego parkowania, w wyznaczonym miejscu, w określone dni robocze, w określonych godzinach lub całodobowo. Strefy płatnego parkowania mogą być ustalane przez gminy na obszarach charakteryzujących się znacznym deficytem miejsc postojowych, jeżeli uzasadniają to potrzeby organizacji ruchu. Strefy mają na celu zwiększenie rotacji parkujących pojazdów lub realizacje lokalnej polityki transportowej, w szczególności ograniczenia dostępności obszaru dla pojazdów lub wprowadzenia preferencji dla komunikacji zbiorowej.

Opłaty mogą być pobierane za parkowanie pojazdów jedynie w dni robocze. Problem w tym, że dni robocze nie zostały w ustawie zdefiniowane, w związku z czym nie można w sposób jednoznaczny stwierdzić czy soboty są dniami roboczymi, o których mówi ustawa. Tym samym część gmin za dzień roboczy uznaje również sobotę oraz wprowadza obowiązek ponoszenia opłat za parkowanie w te dni. Wydaje się, że prawidłowa analiza obowiązujących przepisów powinna prowadzić do wniosku, że dniami roboczymi są dni od poniedziałku do piątku, z wyłączeniem dni ustawowo wolnych od pracy. Najnowsze orzecznictwo sądów zmierza w kierunku uznania, że sobota nie jest dniem roboczym oraz uchylane są uchwały poszczególnych gmin, przewidujące obowiązek ponoszenia opłat za parkowanie w soboty.

Do czasu doprecyzowania przepisów istnieje jednak ryzyko, że gminy będę próbowały wykorzystać istniejącą lukę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *