Od kilku lat mam samochód, ale od prawie roku stoi zepsuty i go nie używam. Ostatnio dostałem wezwanie do zapłaty składki za ubezpieczenie oc. Zastanawiam się czy w takiej sytuacji muszę płacić. Czy coś mi grozi jeśli nie zapłacę?

Od kilku lat mam samochód, ale od prawie roku stoi zepsuty i go nie używam. Ostatnio dostałem wezwanie do zapłaty składki za ubezpieczenie oc. Zastanawiam się czy w takiej sytuacji muszę płacić. Czy coś mi grozi jeśli nie zapłacę?

Każdy posiadacz pojazdów mechanicznych zobowiązany jest do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody powstałe w związku z ruchem tych pojazdów. Zawarcie umowy ubezpieczenia musi nastąpić najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu mechanicznego, a samochód podlega obowiązkowemu ubezpieczeniu przez cały okres, w którym pojazd jest zarejestrowany. Od obowiązku tego nie zwalnia okoliczność, że pojazd jest nieużywany. Musi pan zatem opłacić składkę.

Spełnienie obowiązku zawarcia umowy podlega kontroli, do której zobowiązana jest m.in. Policja czy Inspekcja Transportu Drogowego. Kontrolę może przeprowadzić również  Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Jeżeli w wyniku kontroli zostanie ustalone, że pojazd nie posiada ubezpieczenia, organ przeprowadzający kontrolę zawiadamia o tym Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (UFG).

Brak zawarcia umowy ubezpieczenia oc pojazdu, skutkować będzie obowiązkiem uiszczenia dodatkowej opłaty, która w przypadku samochodów osobowych wynosi równowartość dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę (w 2016 r. minimalne wynagrodzenie wynosi 1.850 zł). Wysokość opłaty uzależniona jest dodatkowo od okresu pozostawania bez ochrony ubezpieczeniowej – jeśli okres ten jest krótszy niż 3 dni, opłata wyniesie 20 %; jeśli okres ten jest krótszy niż 14 dni, opłata wyniesie 50 %; jeśli natomiast okres ten przekracza 14 dni, opłata wyniesie 100 % (dwukrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę).

Po przeprowadzeniu kontroli, UFG wzywa do uiszczenia opłaty w terminie 30 dni od dnia doręczenia wezwania. W tym czasie można przedstawić dokumenty potwierdzające, że ubezpieczenie zostało zawarte lub posiadacz nie jest zobowiązany do jego zawarcia. W przypadku nieuiszczenia opłaty w powyższym terminie, UFG skieruje sprawę do komornika sądowego. Roszczenia UFG z tytułu opłaty ulegają przedawnieniu z upływem 3 lat od dnia dokonania kontroli, nie później niż z upływem 3 lat od ostatniego dnia roku kalendarzowego, w którym nie spełniono obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia. W uzasadnionych przypadkach, kierując się przede wszystkim wyjątkowo trudną sytuacją materialną i majątkową zobowiązanego, jak również jego sytuacją życiową UFG może umorzyć opłatę w całości lub w części albo udzielić ulgi w jej spłacie.

Pamiętać należy, że wniesienie opłaty nie zwalnia z obowiązku zawarcia umowy ubezpieczenia oc.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *