Znajoma powiedziała mi, że powinnam płacić osobą opłatę za abonament RTV za każdy telewizor czy radio, jakie posiadam w domu. Jeśli tak, kwota do zapłaty wzroście dwukrotnie, na co mnie nie stać. Czy rzeczywiście muszę płacić za każdy odbiornik?

Znajoma powiedziała mi, że powinnam płacić osobą opłatę za abonament RTV za każdy telewizor czy radio, jakie posiadam w domu. Jeśli tak, kwota do zapłaty wzroście dwukrotnie, na co mnie nie stać. Czy rzeczywiście muszę płacić za każdy odbiornik?

Ustawa o opłatach abonamentowych przewiduje, że za używanie odbiorników radiofonicznych oraz telewizyjnych należy uiścić opłatę abonamentową. Obowiązek ten dotyczy każdej osoby korzystającej z telewizji czy radia, poza osobami ustawowo zwolnionymi z konieczności ponoszenia opłat. Zwolnienie obejmuje m.in. osoby, które ukończyły 75 lat czy osoby niesłyszące. Jednocześnie ustawodawca przyjął domniemanie, że osoba która posiada odbiornik radiofoniczny lub telewizyjny w stanie umożliwiającym natychmiastowy odbiór programu, używa tego odbiornika. Tym samym zobowiązana jest do ponoszenia opłaty.

Zasadą jest również, że opłatę abonamentową uiszcza się za każdy odbiornik radiofoniczny i telewizyjny. Jednakże, jedna opłata pobierana jest niezależnie od liczby odbiorników radiofonicznych i telewizyjnych używanych przez osoby fizyczne w tym samym gospodarstwie domowym lub w samochodzie stanowiącym ich własność. Nie ma pani zatem obowiązku dokonywania osobnej opłaty za każdy odbiornik. Inaczej jest w przypadku przedsiębiorców, którzy zobowiązani są uiszczać opłatę abonamentową za każdy używany odbiornik radiofoniczny i telewizyjny.

Pamiętać należy, że obowiązek uiszczania opłaty abonamentowej powstaje z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano rejestracji odbiornika radiofonicznego lub telewizyjnego. Do zarejestrowania odbiornika zobowiązani jesteśmy w ciągu 14 dni od wejścia w jego posiadanie. Rejestracji można dokonać w dowolnym urzędzie pocztowym lub przesyłką listowną. W przypadku używania niezarejestrowanego telewizora czy radia, należy liczyć się z koniecznością poniesienia opłaty w wysokości stanowiącej trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej.

Obecnie w Sejmie trwają pracę nad zastąpieniem opłaty abonamentowej składką audiowizualną, która doliczana byłaby do rachunku za prąd. Nowe rozwiązania mają wejść w życie od 1.01.2017r.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *