Chcę spisać testament. Na co muszę zwrócić uwagę, żeby nie popełnić błędu?

Chcę spisać testament. Na co muszę zwrócić uwagę, żeby nie popełnić błędu?

Są dwa podstawowe sposoby sporządzenia testamentu – można to uczynić u notariusza ale równie dobrze testament można sporządzić osobiście nie wychodząc z domu. Co ważne, obie te formy wywołują takie same skutki prawne, tzn. w równym stopniu są podstawą późniejszego dziedziczenia. Testament sporządzony u notariusza może jednak dawać większe poczucie bezpieczeństwa, w tym znaczeniu, że notariusz zadba o to, aby zawierał wszystkie niezbędne postanowienia. Testament notarialny wiąże się jednak z koniecznością poniesienia opłaty, która wynosi od 50 do 200 zł. Sporządzając testament osobiście, pamiętać należy o tym, że musi być on w całości spisany własnoręcznie, zawierać podpis i datę. W testamencie należy wskazać osoby, które mają być spadkobiercami. Testament można także ograniczyć wyłącznie do wydziedziczenia, czyli wskazania osób, które będą wyłączone od spadku i pozbawione prawa do zachowku. Możemy także zawrzeć tzw. zapis, czyli zastrzec, że konkretny przedmiot (np. pamiątkowy obraz czy motor) ma należeć do danej osoby. Pamiętać należy, że istnieje bezwzględny zakaz testamentów wspólnych, co oznacza że jeden testament może zawierać rozporządzenia tylko jednej osoby.

W nagłych przypadkach, w sytuacji zaistnienia obawy rychłej śmierci spadkodawcy, istnieje także możliwość wyrażenia ostatniej woli w formie ustnej przy jednoczesnej obecności co najmniej trzech świadków (nie mogą to być m.in. osoby, które mają po nas dziedziczyć).

Nie należy obawiać się braku możliwości wycofania się ze złożonego oświadczenia, albowiem zawsze można zmienić sporządzony testament. Można go formalnie odwołać u notariusza (opłata 30 zł), zniszczyć lub sporządzić nowy testament. Odwołać można cały testament oraz jego poszczególne postanowienia (np. wykluczyć jednego spadkobiercę lub odwołać zapis).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *