Zostałem złapany na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. Co mi grozi?

Zostałem złapany na prowadzeniu samochodu pod wpływem alkoholu. Co mi grozi?

Odpowiedź na powyższe pytanie uzależniona jest od tego czy mamy do czynienia z prowadzeniem samochodu w stanie nietrzeźwości czy w stanie po użyciu alkoholu. O powyższym decyduje wysokość zawartości alkoholu we krwi.

Gdy zawartość alkoholu we krwi wynosi od 0,2 do 0,5 promila lub w 1 dm3 wydychanego powietrza wynosi od 0,1 do 0,25 mg, mamy do czynienia ze stanem po użyciu alkoholu, co stanowi wykroczenie. W przypadku uznania winnym popełnienia powyższego wykroczenia, wymierzona zostanie kara aresztu (od 5 do 30 dni) albo grzywny (od 50 zł do 5000 zł). Orzeczony zostanie również zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 6 miesięcy do 3 lat.

Gdy badanie stanu trzeźwości kierowcy wykaże, że zawartość alkoholu we krwi przekracza 0,5 promila lub w 1 dm3 wydychanego powietrza przekracza 0,25 mg, mamy do czynienia ze stanem nietrzeźwości. Prowadzenie pojazdu w tym stanie stanowi przestępstwo ścigane na podstawie kodeksu karnego. W tym przypadku wymierzona może zostać kara grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do lat 2. Jeśli sprawca był już wcześniej skazany za prowadzenie samochodu w stanie nietrzeźwości kara pozbawienia wolności może zostać wymierzona do lat 5. Obligatoryjnie sąd orzeknie zakaz prowadzenia pojazdów na okres nie krótszy niż 3 lata. W wyroku sąd zobowiąże sprawce do zapłaty świadczenia pieniężnego na rzecz Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym oraz Pomocy Postpenitencjarnej w wysokości co najmniej 5.000 zł (maksymalnie 60.000 zł). Pamiętać należy, że sprawca który w stanie nietrzeźwości spowodował wypadek liczyć się musi z surowszymi konsekwencjami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *