Moje dziecko jest pełnoletnie, w zeszłym roku rozpoczęło naukę na studiach, a wciąż pobiera ode mnie alimenty. Czy muszę płacić?

Moje dziecko jest pełnoletnie, w zeszłym roku rozpoczęło naukę na studiach, a wciąż pobiera ode mnie alimenty. Czy muszę płacić?

W przypadku sądowego orzeczenia obowiązku alimentacyjnego zobowiązany do zapłaty alimentów nie może samodzielnie podjąć decyzji o zaprzestaniu ich płacenia. Jeśli zatem alimenty na syna ustalił sąd, jedynie zmiana orzeczenia sądowego może zwolnić od konieczności ich ponoszenia. Aby uchylić obowiązek alimentacyjny należy wystąpić do sądu z pozwem o ustalenie wygaśnięcia obowiązku. Orzeczenie takie zostanie wydanie, jeżeli  syn jest w stanie utrzymać się samodzielnie lub dochody z jego majątku wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania.

Osiągniecie przez dziecko pełnoletności nie uchyla obowiązku alimentacyjnego rodziców wobec dziecka, albowiem nie jest on ograniczony przez żaden sztywny termin, a w szczególności przez termin dojścia przez alimentowanego do pełnoletności. Także podjęcie nauki na studiach wyższych, nie stanowi automatycznej przesłanki uchylenia alimentów. Jednakże w przypadku dziecka pełnoletniego, rodzice mogą uchylić się od świadczeń alimentacyjnych względem niego, jeżeli są one połączone z nadmiernym dla nich uszczerbkiem lub jeżeli dziecko nie dokłada starań w celu uzyskania możności samodzielnego utrzymania się. Z tej przyczyny w odniesieniu do dzieci, które osiągnęły pełnoletność, brać należy pod uwagę to, czy wykazują chęć dalszej nauki oraz czy osobiste zdolności i cechy charakteru pozwalają na rzeczywiste kontynuowanie nauki.

Oznacza to, że o wygaśnięciu obowiązku alimentacyjnego decyduje kryterium osiągnięcia przez dziecko zdolności do samodzielnego utrzymania się. Spełnienie tego kryterium zależy od okoliczności faktycznych. Przyjmuje się, że dziecko osiąga zdolność do samodzielnego utrzymania dopiero wtedy, gdy ukończy naukę i otrzyma należyte przygotowanie do pracy i bez znaczenia jest czy naukę pobiera w trybie dziennym czy zaocznym.

Domagając się wygaśnięcia obowiązku alimentacyjnego należy wykazać, że dziecko nie podejmuje żadnych starań do usamodzielnienia się, tzn. nie pracuje ani nie uczy się.

Jeśli natomiast dziecko w części jest w stanie samodzielnie się utrzymać można żądać zmiany orzeczenia dotyczącego obowiązku alimentacyjnego poprzez zmniejszenie wysokości należnych alimentów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *