Wybieram się na urlop z całą rodziną do Francji. Moje dzieci często chorują. Czy jako obywatele Unii Europejskiej będziemy mogli skorzystać z tamtejszej bezpłatnej opieki zdrowotnej?

Wybieram się na urlop z całą rodziną do Francji. Moje dzieci często chorują. Czy jako obywatele Unii Europejskiej będziemy mogli skorzystać z tamtejszej bezpłatnej opieki zdrowotnej?

Udając się na wakacje w krajach Unii Europejskiej najlepiej wyrobić Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która umożliwi skorzystanie z miejscowej pomocy medycznej. Karta potwierdza prawo do skorzystania z niezbędnych świadczeń opieki zdrowotnej w trakcie tymczasowego pobytu na terytorium UE/EFTA. O wydanie karty mogą ubiegać się osoby, które posiadają prawo do świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych, tzn. uprawnione są do korzystania z opieki medycznej w ramach NFZ.

Korzystając z karty pamiętać należy, że na jej podstawie świadczenia medyczne udzielane są zgodnie z zasadami obowiązującymi w danym państwie pobytu. Można zatem korzystać z takich samych świadczeń zdrowotnych, z jakich korzystają ubezpieczeni w danych kraju. Jeśli zatem dana usługa medyczna jest odpłatna dla obywateli Francji, będzie pani musiała ponieść jej koszt samodzielnie. Wybierając się do lekarza, należy także upewnić się czy jego praktyka podlega pod publiczny system opieki zdrowotnej danego państwa.

Pamiętać należy, że na podstawie Karty można skorzystać z opieki medycznej w sytuacjach nagłych, wymagających natychmiastowej pomocy. Karta nie upoważnia natomiast do przeprowadzenia zabiegów planowych.

Karty wydawane są bezpłatnie przez oddziały wojewódzkie oraz wybrane delegatury NFZ. Podstawą do wydania EKUZ jest wypełnienie wniosku, który do NFZ można dostarczyć osobiście, pocztą elektroniczną, za pośrednictwem systemu ePUAP lub tradycyjną przesyłką pocztową.

Karta powinna zostać wydana w dniu osobistego złożenia wniosku lub w okresie do 3 dni roboczych od dnia wpływu wniosku. W okresie wakacyjnym okres oczekiwania na wydanie karty może się przedłużyć, dlatego warto zadbać o nią z wyprzedzeniem.

Brak karty skutkować będzie obowiązkiem samodzielnego poniesienia kosztów leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *