Jechałem samochodem, kiedy kierowca auta jadącego z naprzeciwka zjechał na mój pas. Chcąc uniknąć zdarzenia, musiałem szybko odbić w prawo, przez co wpadłem w poślizg i straciłem panowanie nad samochodem. Auto wpadło do rowu, było mocno zniszczone, a ja doznałem licznych obrażeń. Kierowca drugiego samochodu nie zatrzymał się i uciekł z miejsca wypadku. Wezwałem na miejsce policję, lecz nie udało się ustalić sprawcy. Czy jest jakiś sposób, żebym odzyskał pieniądze za naprawę samochodu i koszty leczenia? Dodam, że nie miałem zawartej umowy autocasco.

Jechałem samochodem, kiedy kierowca auta jadącego z naprzeciwka zjechał na mój pas. Chcąc uniknąć zdarzenia, musiałem szybko odbić w prawo, przez co wpadłem w poślizg i straciłem panowanie nad samochodem. Auto wpadło do rowu, było mocno zniszczone, a ja doznałem licznych obrażeń. Kierowca drugiego samochodu nie zatrzymał się i uciekł z miejsca wypadku. Wezwałem na miejsce policję, lecz nie udało się ustalić sprawcy. Czy jest jakiś sposób, żebym odzyskał pieniądze za naprawę samochodu i koszty leczenia? Dodam, że nie miałem zawartej umowy autocasco.

W sytuacji gdy szkoda powstała w okolicznościach uzasadniających odpowiedzialność kierującego pojazdem, którego tożsamości nie udało się ustalić, poszkodowany może  dochodzić swoich roszczeń bezpośrednio od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Fundusz zobowiązany jest bowiem do zaspokajania roszczeń z tytułu ubezpieczeń obowiązkowych w sytuacjach gdy sprawcy wypadku nie udało się ustalić, a także w sytuacji gdy ustalony sprawca nie posiada ubezpieczenia oc. Jednakże w obu tych sytuacjach zakres odpowiedzialności Funduszu jest różny.

Jeśli tożsamość sprawcy jest znana, lecz nie posiadał on ubezpieczenia oc, Fundusz pokryje roszczenia z tytułu szkody osobowej (za uszkodzenie ciała lub rozstrój zdrowia) oraz majątkowej (np. koszty naprawy samochodu).

Jeśli natomiast sprawcy nie udało się ustalić, Fundusz zobowiązany jest do pokrycia szkody na osobie. Szkoda majątkowa zostanie w tym przypadku naprawiona, jeśli zostanie spełniony dodatkowy warunek, tzn. jeśli w trakcie wypadku doszło do obrażeń ciała u któregokolwiek z jego uczestników, a naruszenie czynności narządu ciała lub rozstrój zdrowia trwało dłużej niż 14 dni.

Może pan zatem wystąpić z roszczeniem o zapłatę za szkodę na osobie. Skuteczność żądania naprawienia szkody w mieniu zależy od tego jak długotrwałych obrażeń doznały osoby uczestniczące w zdarzeniu.

Istotnym ułatwieniem jest, że roszczenie można zgłosić w dowolnym zakładzie ubezpieczeń, który nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia szkody. Zakład ubezpieczeń przeprowadzi postępowania likwidacyjne w zakresie przebiegu wypadku, zasadności roszczeń i wysokości odszkodowania, po czym niezwłocznie przesyła zebraną dokumentację do Funduszu. Fundusz jest obowiązany zaspokoić roszczenie w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania akt szkody. Termin może zostać przedłużony, jeśli wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu albo wysokości świadczenia nie jest możliwe w tym czasie. Świadczenie powinno być spełnione w terminie 14 dni od dnia wyjaśnienia tych okoliczności, a bezsporna część świadczenia powinna być spełniona już w ciągu 30 dni.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *