Była żona straszy mnie, że zabierze mi prawo jazdy za niepłacenie alimentów. Czy może to zrobić?

Była żona straszy mnie, że zabierze mi prawo jazdy za niepłacenie alimentów. Czy może to zrobić?

Zgodnie z ustawą o pomocy osobom uprawnionym do alimentów istnieje możliwość zatrzymania prawa jazdy dłużnika alimentacyjnego. Jednakże nie dojdzie do tego na skutek decyzji byłej żony lecz po przeprowadzeniu postępowania alimentacyjnego. Postępowanie takie wszczynane jest albo na wniosek uprawnionego do alimentów (podstawą jest bezskuteczność komorniczej egzekucji alimentów) albo z urzędu w razie przyznania osobie uprawnionej świadczenia z funduszu alimentacyjnego. Postępowanie rozpoczyna przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego, podczas którego ustalona zostanie sytuacja rodzinna, dochodowa i zawodowa dłużnika alimentacyjnego, jego stan zdrowia oraz przyczyny niełożenia alimentów, a następnie odebrane zostanie od dłużnika oświadczenia majątkowe. Jeżeli zaległości alimentacyjne przekraczają 6 miesięcy, gmina prześle do biura informacji gospodarczej informacja o zaległościach, co wpłynie na zdolność kredytową.

Prawo jazdy zostanie zatrzymane w przypadku wydania decyzji o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych. Dłużnik zostanie uznany za takiego, gdy uniemożliwi przeprowadzenie wywiadu alimentacyjnego lub odmówi złożenia oświadczenia majątkowego, zarejestrowania się w urzędzie pracy lub odrzuci otrzymaną z urzędu pracy propozycję zatrudnienia. Uiszczanie alimentów przez okres ostatnich 6 miesięcy w kwocie nie niższej niż 50% kwoty alimentów uniemożliwia uznanie dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych.

Prawo jazdy zostanie zatrzymane dopiero gdy decyzja o uznaniu dłużnika alimentacyjnego za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych stanie się ostateczna. Dokument zostanie zwrócony jedynie na wniosek gminy po stwierdzeniu ustania przyczyny zatrzymania prawa jazdy, tj. po uregulowaniu zaległości alimentacyjnych (co najmniej w wysokości 50%).

Wydanie decyzji o uznaniu dłużnika za uchylającego się od zobowiązań alimentacyjnych skutkuje jednocześnie skierowaniem wniosku o ściganie za przestępstwo niealimentacji, które zagrożone jest karą grzywny, ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat dwóch.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *