Słyszałam, że po urodzeniu dziecka można się starać o świadczenie rodzicielskie, które jest wypłacane co miesiąc. Komu się należy i w jakiej wysokości.

Słyszałam, że po urodzeniu dziecka można się starać o świadczenie rodzicielskie, które jest wypłacane co miesiąc. Komu się należy i w jakiej wysokości.

Od 1 stycznia 2016 r. można otrzymać świadczenie rodzicielskie w wysokości 1.000 zł miesięcznie.  Świadczenie uzyskają rodzice, którym nie przysługuje urlop w związku z urodzeniem się dziecka ani nie są uprawnieni do zasiłku macierzyńskiego lub uposażenia macierzyńskiego. Uprawnionymi do pobierania świadczenia rodzicielskiego są zatem osoby bezrobotne, studenci, uczniowie, osoby pracujące na podstawie umów cywilno-prawnych, rolnicy. W przypadku umów zlecenia lub umów, do których stosuje się przepisy o zleceniu, świadczenie rodzicielskie przysługuje w przypadku braku uprawnienia do zasiłku macierzyńskiego, tzn. jeżeli składki na ubezpieczenie chorobowe nie były opłacane. O świadczenie rodzicielskie ubiegać się także mogą osoby zatrudnione lub prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą, jeśli nie będą pobierały zasiłku macierzyńskiego. Wprowadzono tym samym zasadę, że minimalne świadczenie otrzymywane przez świeżo upieczonych rodziców wynosi minimum 1.000 zł.

Jeżeli jednak choć jedno z rodziców dziecka otrzymuje zasiłek macierzyński świadczenie rodzicielskie nie będzie przysługiwało.

Co ważne, świadczenie przysługuje niezależnie od dochodu rodziny i może być pobierane przez 52 tygodnie w przypadku urodzenia bądź przysposobienia jednego dziecka. Świadczenie przysługuje przez dłuższy okres jeśli ciąża była mnoga, nawet do 71 tygodni.

Pamiętać należy, aby w terminie 3 miesięcy od porodu lub przysposobienia dziecka złożyć wniosek o wypłatę świadczenia. Przekroczenie tego terminu skróci czas pobierania świadczenia.

Odpowiedzialnymi za wypłatę świadczeń są gminne organy tj. wójt, burmistrz lub prezydent miasta właściwy ze względu na miejsce zamieszkania osoby ubiegającej. W praktyce świadczenia rodzinne w gminach realizowane są najczęściej w ośrodkach pomocy społecznej,

szczegółowych informacji jaki urząd realizuje świadczenia rodzinne w danej gminie osoba uzyskać można w urzędzie gminy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *